The Galls from Tinca area (Bihor County, Romania)

Title: The Galls from Tinca area (Bihor County, Romania)

Images path absolute: /home/studia/public_html/v15/images/stories/com_form2content/p3/f130

Article_Title: The Galls from Tinca area (Bihor County, Romania)
Authors: Aurelian Leonardo ILIE1*, Mariana MARINESCU2
Affiliation: 1 „Nicolae Jiga” High School, Tinca, Romania
2 The Teacher Training Department University of Oradea, Romania
Abstract: The study presents some the species which induce galls, identified in the Tinca area during 2003 – 2009. These species (72) belongs to different taxonomic groups: insects, acari, fungus. We are mentioned for the first time in Crisana province four species: Eriophyes canestrinii Nal, Dasyneura ruebsaameni Kffr, Euribia cardui L. and Cryptomyzus ribis L.
Keywords: galls, Tinca, gall-inducting species
References: Ciocârlan V., Flora ilustrată a României, Editura Ceres., Bucureşti, 2000.
Ionescu A.M., Biologia galelor, Editura Academiei RSR, Bucureşti, 1973.
Neacşu P., Cercetări asupra bio-ecologiei Itonididelor galicole din România (teză de doctorat),
Universitatea Bucureşti, 1969.
Neacşu P., Gale din România, Edititura Victor B. Victor, Bucureşti, 2006.
Read_full_article: pdf/21-2011/21-4-2011/SU21-4-2011-Ilie.pdf

Article Title: The Galls from Tinca area (Bihor County, Romania)
Authors: Aurelian Leonardo ILIE1*, Mariana MARINESCU2
Affiliation: 1 „Nicolae Jiga” High School, Tinca, Romania
2 The Teacher Training Department University of Oradea, Romania
Keywords: galls, Tinca, gall-inducting species
Ionescu A.M., Biologia galelor, Editura Academiei RSR, Bucureşti, 1973.
Universitatea Bucureşti, 1969.
Neacşu P., Gale din România, Edititura Victor B. Victor, Bucureşti, 2006.
*Correspondence: Prof. Dr. Aurelian Leonardo ILIE, Liceul Teoretic „Nicolae Jiga” Tinca, Bihor, Str. Republicii nr. 36/A, email: aurelian_ilie@yahoo.fr